Eerste gemeenteraad na de installatie nieuw bestuur in Brakel

Gisteren had de eerste gemeenteraad plaats in Brakel met de nieuwe samenstelling. De eerste raad na de installatieraad had plaats in de bovenzaal van de Openbare BIB dat wellicht de vaste stek wordt tijdens het eerste jaar van de nieuwe legislatuur.

Enkele bijkomende vragen 

Sociale woningen – Vraag van Jeroen Vercruysse (GROEN)

Jeroen: “Recent heeft Vlaams minister van wonen, Melissa Depraetere, haar ambitie uitgesproken om meer sociale woningen te voorzien in de Vlaamse gemeenten.

In 2009, 16 jaar geleden, werd er een groeipad gestart naar meer sociale woningen. Dit werd vastgelegd in een Bindend Sociaal Objectief, BSO. De nulmeting werd uitgevoerd in 2007.

Gemeenten met minder dan 3% sociale woningen kregen een specifieke inhaalbeweging opgelegd. Brakel, met 2,37% sociale woningen, kreeg ook die inhaalbeweging opgelegd. Bij elke voortgangscontrole bleek Brakel niet te voldoen. Keer op keer eindigde Brakel bij de slechtste van de klas en haalde zelfs het absolute minimum, 3 %, niet.  Bij de laatste voortgangstoets in 2022 zijn er 8 gemeentes die niet voldoen. Brakel is daarbij, en wordt ondergebracht in categorie 2b, de slechtste categorie.

Vraag is of de gemeente Brakel daar iets aan gaat doen?

Schepen voor huisvesting Bart Morreels (Broakel 2.0): “Het bestuur is er zich van bewust dat er nood is aan extra sociale woningen of appartementen in en rond Brakel. Hiervoor zullen we in de eerste plaats de samenwerking met de woonmaatschappij verder uitbreiden om liefst op zo kort mogelijke tijd extra plaatsen te creëren. Want we moeten rekening houden met het feit dat enige subsidies voor de lokale overheden betreft sociale woningbouw is afgeschaft en enkel nog wordt voorzien voor de sociale verhuurkantoren. Alsook is het vinden van geschikte locaties op ons grondgebied geen evidentie.

Bijgevolg zal de volgende strategie nodig zijn:
1/ eigenaars van leegstaande woningen aansporen om samen te werken met het sociaal verhuurkantoor om zodoende hun woning op de markt te brengen
2/ bij grotere vastgoedontwikkelingen pogen om een gedeelte/gespreide extra sociale wooneenheden te voorzien (al blijft dit commercieel/economisch gezien moeilijk)
3/ de samenwerking met het sociaal verhuurkantoor/woonmaatschappij Vlaamse Ardennen verder uitbouwen
(Hiervoor werd reeds contact opgenomen om snel samen te zitten)
4/ eigenaars van meerdere (kleine) eigendommen (sommige in verouderde staat & niet meer marktconform voor de private verhuurmarkt) uitnodigen en aanmoedigen om samen te werken met het sociale verhuurkantoor om zodoende enerzijds via mogelijke subsidies hun panden in orde te zetten en anderzijds deze via het sociale net te verhuren (zekerheid van huur & minder administratieve rompslomp).”
Geluidsoverlast en vuurwerk  
Veronique Lenvain  (Vlaams Belang) had een vraag  over de toenemende geluidsoverlast in het centrum en wat de overheid daar aan gaat doen. Tevens was er een aanvullende vraag over het vuurwerkverbod waar blijkbaar een misverstand over was.
Waarnemend burgemeester Marleen Gyselinck wees er op dat alles in het werk wordt gesteld om de geluidsoverlast tegen te gaan en dat de politie daar reeds mensen heeft kunnen aanspreken die hierbij betrokken waren.
“Vuurwerk is totaal verboden dat zowel ten goede komt van mens en dier. Er ontstond daar blijkbaar een klein misverstand over omdat er in bepaalde media was verschenen dat vuurwerk wel mogelijk was. Dit is niet het geval.”
MC DONALDS 
Over Mc Donalds had Niels Speleers (Vlaams Belang)  een vraag over het advies  dat werd verleend.
Titulair burgemeester Alexander De Croo blijft erbij dat dergelijke vesting niet past in Brakel. “Je mag niet vergeten dat er heel wat scholen in de buurt liggen en dat er genoeg horeca aanwezig is om gezond te eten.” Jan Haegeman (Broakel 2.0) is best tevreden dat er een negatief advies werd gegeven. “Er zijn zaken die in een stedelijke context passen maar niet thuis horen in een landelijk gebied. Brakel wil toch landelijk blijven.” Niels Speleers noteert heel wat voorstanders onder de bevolking en vreest dat de weigering een vrijgeleide is om een zoveelste appartementsblok. GROEN juicht eveneens het standpunt en de beslissing van het Brakels college toe. Volgens Niels Speleers is het een gemiste kans want het levert  jobs op “
Herplantbare kerstbomen
Tijdens de gemeenteraadsvergadering stelde gemeenteraadslid Veronique Lenvain (Vlaams Belang) een mondelinge vraag over het gebruik van herplantbare kerstbomen in plaats van gekapte exemplaren bij de gemeentelijke kerstversiering. Ze benadrukte het belang van duurzaamheid en milieubewustzijn in de feestelijke aankleding van de gemeente. Schepen Peter Vanderstuyf reageerde instemmend en liet weten dat hij dit voorstel zeker zal meenemen bij de evaluatie van toekomstige kerstdecoraties.

MEERJARENPLAN   

Veronique Lenvain had een vraag wanneer het beleidsplan of meerjarenplan wordt voorgesteld. Titulair burgemeester Alexander De Croo vertelde dat dit nu nog niet kan omdat er bepaalde fiscale inputs nog niet voor handen zijn. Officieel wordt dit voorgesteld aan het einde van het eerste jaar van de legislatuur. “Uiteraard hebben we een nota waarin onze plannen  en voornemens duidelijk worden gemaakt en  we zullen deze eerstdaags bezorgen.”
Brakelse kerstmarkt op zaterdag 
De kerstmarkt die wordt georganiseerd in het centrum heeft al enkele jaren op zondag plaats. Men kan niet ontkennen dat het een succes was.
Niettemin is er toch vraag om de kerstmarkt van december 2025 terug op zaterdag te organiseren vroeg  Sabine Burens.
Het schepencollege waarvan de nieuwe schepen voor cultuur Frank Surdiacourt bevestigde dit dat de kerstmarkt opnieuw op zaterdag zal plaats hebben.
Verkeers- en mobiliteitscommissie 
Het begin van de legislatuur betekent dat er nieuwe adviesraden worden opgericht de komende weken.
Jeroen Vercruysse (GROEN)  vroeg of er een adviesraad ( verkeers- en mobiliteitscommissie) wordt opgericht in Brakel.  Deze ontbrak in het lijstje van op te richten raden.
Alexander De Croo zei hierop dat er in eerste instantie met belanghebbende actoren zal worden gesproken wat uiteindelijk in 2026 zal leiden tot de oprichting van deze commissie.
Nieuw lid voor het BCSD  
Tussendoor na het eerste deel van de raad mocht Brecht Lucas (Broakel 2.0) de eed afleggen als nieuw lid voor het Bijzonder Comité voor de sociale dienst.
Wordt vervolgd