Nog tot en met 19 juni kan je in de tuin van het Sociaal Huis de tentoonstelling ‘Totems’ bezoeken. De tentoonstelling met 60 kunstwerken is het begin van een driejarig traject waarbij de cultuurhuizen van Oudenaarde, Ronse, Zottegem en Geraardsbergen werk van maken van een lokale, nabije, toegankelijke beleving van kunst.
“Dit totemproject in samenwerking met Elien Hanselaer en Stefaan Degand van kunstenaarscollectief Nodus vzw is hierbij voor ons een eerste stap. De totems werden door eigen inwoners gemaakt en zijn vlakbij het stadscentrum te bezichtigen”, licht schepen van Cultuur Marieke De Vos (Meer dan Groen) toe.
De site van het Sociaal Huis werd bewust gekozen als uitvalsbasis.
“Omdat de site voor velen nog een blinde vlek is”, legt schepen Elisabeth Meuleman (Meer dan Groen), onder meer bevoegd voor Sociale Zaken, Kinder- en Ouderenbeleid en Inclusie en Inburgering toe. “Weinigen weten hoe breed de doelgroep is die hier dagelijks langskomt. Van het gezin dat met vragen langskomt bij het Huis van het Kind, over de anderstalige nieuwkomers die Nederlands leren bij LIGO tot inwoners die via ontspannen activiteiten op zoek zijn naar sociale contacten. Iedereen werd uitgenodigd om kunst te maken. Zo maakt de tentoonstelling die diversiteit zichtbaar, en stimuleert het ook ontmoeting.”
De totems werden zo opgesteld dat het lijkt alsof ze rondlopen op de site, zoals ook hun makers dat doen.
“Door de gerecycleerde en tweedehands materialen die ze kozen en deels ook zelf meebrachten, geven de makers bepaalde aspecten van hun persoonlijke verhaal prijs. Dat wordt verder benadrukt door de portretten en geluidsfragmenten die aan de expo werden toegevoegd. Tot slot wil de expo ook doen nadenken over afval, en hoe we objecten en materiaal waarderen”, besluit cultuurschepen Marieke De Vos. “De tentoonstelling loopt nog tot en met 19 juni 2025 en is vrij toegankelijk. Tegelijk kan je in de Broodstraat 1 totems bezichtigen die werden gemaakt door Mat Morris, de beeldende kunstenaar die alle totemsessies begeleidde en de portretten verzorgde.”