Zwalms gemeentebestuur delft put van 13,4 miljoen euro, mist visie en zadelt volgende generaties op met zware schuldenlast. (VOORZWALM)
Donderdagavond werd het voorstel van meerjarenplan 2026-2031 op de Zwalmse gemeenteraad besproken. Voor voorZwalm, die een kritische evaluatie van het plan maakte, is dit meer dan een gemiste kans. “De huidige meerderheid is vooral geïnteresseerd in stenen en niet in mensen, zadelt de Zwalmse burger met een fikse verhoging van allerlei belastingen op, en schuift een ongezien zware schuldenlast naar de volgende generaties door. Onze kinderen en kleinkinderen zijn van geen tel meer, zijn de dupe”, aldus raadslid Francia Neirinck.
Voor voorZwalm is meerjarenplan 2026–2031 geen toekomstplan, maar een losse verzameling dure projecten in beton en bakstenen, zonder heldere visie of zorg voor de Zwalmenaar. “Grote aankondigingen, grote gebouwen… maar waar blijft het beleid? Dit bestuur is zijn moreel kompas kwijt”, aldus Lieven Pessemier.
De schulden exploderen en stijgen aan het eind van de bestuursperiode van 51 euro naar 1.603 euro per inwoner! Zwalm evolueert zo van een financiële voorbeeldgemeente, zorgvuldig bereikt door het vorige bestuur, naar een gigantische schuldenkampioen.
Tegelijk voert het bestuur systematisch lastenverhogingen in: hogere tarieven voor documenten, duurdere stedenbouwkundige attesten, extra belastingen op caravans en stijgende kosten voor huisvuilophaling. “Eerst schulden maken en daarna stilletjes de factuur doorschuiven naar de inwoners en de volgende generaties, il faut le faire”, zo stelt Patrick Moreels.
Meer dan 9 miljoen euro gaat naar stenen en asfalt en moet zorgen voor een nieuw vrijetijds- en administratief centrum, dure wegenwerken, sites en gebouwen. “Voor onze jeugd, kwetsbare gezinnen, ouderen en vrijwilligers zijn de middelen beperkt en versnipperd, wat bevestigt dat het dit bestuur ontbreekt aan sociaal beleid” volgens Emmy Herregodts. Het plan zwijgt bovendien over een krachtig klimaatbeleid, extra natuur, erosiebestrijding en de uitbouw van trage wegen
Veel van wat als ‘nieuw beleid’ wordt voorgesteld, zijn bovendien projecten die onder vorige besturen werden voorbereid of zelfs eerder werden tegengewerkt en nu worden opgepoetst. Dit bestuur surft op het werk van anderen en noemt het vernieuwing. En wat zeer goed loopt, zoals de speelpleinwerking, wordt genadeloos afgebroken.
Dit meerjarenplan stapelt zo financiële risico’s, vage acties en gemiste kansen op elkaar. VoorZwalm vindt dat Zwalm een bestuur verdient dat financieel verantwoordelijk is, mensen centraal zet en verder kijkt dan één legislatuur. “Dit meerjarenplan is geen toekomstplan, maar een losse verzameling acties zonder onderbouw, met veel beton en een zware schuldenlast. Zwalm verdient veel beter,” aldus Koen Vlassenroot.
N-VA Zwalm : “Men gaat hier een overdadig feestje organiseren. “
Louis Ide (N-VA)is niet onder de indruk van het Zwalms feestje voor de komende 6 jaar. De Zwalmenaar gaat met torenhoge schulden worden overladen en dat in tijden dat we moet besparen. Dit bestuur kiest ervoor om het geld door de ramen te gooien.
Louis Ide gebruikte eveneens de nodige beeldspraak. Het lijkt op een groot feest waarbij je in en Ferrari naar een kasteel wordt gebracht in een sprookjesachtig kader. De champagne vloeit rijkelijk en kaviaar wordt er rijkelijk geserveerd. Om middernacht breekt een fantastisch vuurwerk los. Iedereen staat vol bewondering wat een meerjarenplan. Ongelofelijk! Eindelijk! Dit hebben we verdiend. Maar de volgende ochtend wordt iedereen wakker met een kater want het feest moet betaald worden. Men gaat moeten lenen want er staat niet genoeg geld op de rekening.
Schuldgraad stijgt van 50 euro per inwoner naar 1500 euro per Zwalmenaar.
Louis Ide: “De huidige meerderheid zal zodanig veel lenen dat bij de volgende verkiezingen de kas leeg zal zijn en er niet meer kan geleend worden. De volgende meerderheid zal zich bijgevolg moeten beperken tot het hoogst noodzakelijke: politie, brandweer, personeel, dringend onderhoud van gebouwen en wegen. Voor de rest zal er geen ruimte meer zijn.”
De Dikkelenaar verwees zelfs dat er mogelijk een Gents scenario afkomt want er zijn dan gigantische schulden, extra belastingen en personeel op ontslag. Dit ontkennen is volksbedrog.“











