Toekomst erfgoedsites in Velzeke en Ename in gevaar volgens gedeputeerde David Coppens

De aangekondigde besparing van 3,9 miljoen euro op de subsidies voor provinciale erfgoedwerking treft volgens gedeputeerde David Coppens (N-VA) vooral de Vlaamse Ardennen. De provinciale erfgoedwerking is er sterk geconcentreerd, met onder meer de erfgoedsite Ename, het archeocentrum Velzeke en verschillende molens. Coppens spreekt van een “pure woordbreuk” door Vlaams minister van Erfgoed Caroline Gennez (Vooruit).

Volgens Coppens werd enkele jaren geleden beslist dat provincies geen museale werking meer mochten organiseren en dat die taak naar de gemeenten zou verschuiven. De bijhorende middelen werden volgens hem vervolgens bij de provincies weggehaald. Toen bleek dat Zottegem en Oudenaarde de werking van respectievelijk Velzeke en Ename niet konden overnemen, bleven de sites uiteindelijk toch onder provinciaal toezicht functioneren, zij het als erfgoedsites.

“Omdat de middelen inmiddels al naar Vlaanderen waren gegaan, werd een akkoord gesloten met de Vlaamse overheid om alsnog in ondersteuning te blijven voorzien. Nu wordt dat akkoord zonder enige uitleg eenzijdig opgezegd door Caroline Gennez. Dat is een pure hold-up”, aldus Coppens.

Miljoeneninvesteringen

Volgens de gedeputeerde investeert de provincie momenteel fors in de erfgoedsites. In Ename is het archeopark volop in ontwikkeling. Ook in Velzeke staan nieuwe projecten gepland, waaronder de bouw van replica’s van Gallo-Romeinse gebouwen.

Daarnaast investeert de provincie ruim één miljoen euro in de Zwalmmolensite in Munkzwalm. Daar wil de provincie het zwaartepunt van het molenexpertisecentrum MOLA verder uitbouwen.

“Voor al die investeringen doen we beroep op eigen provinciale middelen. Maar voor de eigenlijke uitbating van de sites is de afgesproken betoelaging vanuit Vlaanderen onontbeerlijk. We kunnen dat als provinciebestuur onmogelijk zelf dragen”, zegt Coppens.

De exploitatiekosten van MOLA, Velzeke en Ename bedragen volgens de gedeputeerde samen ongeveer vier miljoen euro per jaar. In totaal werken er 45 mensen op de drie locaties. Jaarlijks ontvangen de sites samen ruim 50.000 bezoekers.

Ook N-VA draagt verantwoordelijkheid binnen Vlaamse regering

De N-VA-gedeputeerde haalt scherp uit naar Vooruit en minister Caroline Gennez. Daarbij is er ook een bredere politieke context. De Vlaamse regering wordt geleid door minister-president Matthias Diependaele (N-VA), die afkomstig is uit de Zuid-Oost-Vlaamse regio.

De aangekondigde besparing komt daardoor niet alleen op het conto van de bevoegde minister te staan. De beslissing maakt deel uit van het beleid van de Vlaamse regering, waarin ook Coppens’ eigen partij N-VA vertegenwoordigd is.

Juridische stappen onderzocht

Coppens wil zich niet zomaar neerleggen bij de aangekondigde besparing. De provincie laat volgens hem onderzoeken of de beslissing juridisch kan worden aangevochten.

“De beslissing van Gennez is volgens mij disproportioneel en wellicht zelfs contractbreuk. We laten onderzoeken of we de beslissing juridisch kunnen aanvechten”, zegt Coppens.

De gedeputeerde verwijt Vooruit bovendien dat de Vlaamse Ardennen volgens hem onevenredig zwaar wordt getroffen. “Geen enkele andere provincie wordt zo hard getroffen, laat staan dat er voor de volle 100 procent op bespaard wordt”, aldus Coppens.

De toekomst van de provinciale erfgoedwerking in de Vlaamse Ardennen staat daarmee opnieuw hoog op de politieke agenda.