Geraardsbergen. De hervorming van de werkloosheidsuitkeringen begint ook in Geraardsbergen voelbaar te worden. Sinds begin januari melden zich steeds meer mensen bij het OCMW, nadat zij hun recht op een werkloosheidsuitkering verloren door de nieuwe federale programmawet, die de werkloosheid in de tijd beperkt.
Volgens cijfers van de VDAB verliezen in januari een twintigtal inwoners van Geraardsbergen hun uitkering. Dat aantal zal de komende maanden fors oplopen: naar 52 personen in maart, 73 in april en maar liefst 153 tegen 1 juli 2026. De echte impact op de sociale diensten wordt dus pas in het voorjaar en vooral vanaf de zomer verwacht.
Eerste piek nu al zichtbaar
Toch laten de eerste effecten zich nu al voelen. Op 7 januari 2026, amper drie werkdagen na de start van het jaar, ontving het OCMW al 21 nieuwe aanvragen. Daarvan kwamen acht van mensen die hun werkloosheidsuitkering verloren door de nieuwe regelgeving. Niet elke aanvraag leidt automatisch tot een leefloon, maar het toont wel aan dat de instroom snel op gang komt.
Ter vergelijking: in januari 2025 werden in totaal 70 aanvragen ingediend, of gemiddeld 16 per week. Toen bestond er nog geen beperking in de duur van de werkloosheidsuitkering. “Het is nu al iets drukker dan vorig jaar,” klinkt het bij het OCMW.
Tijdens de gemeenteraad van juni 2025 liet Patricia Flamez, voorzitter van het bijzonder comité voor de sociale dienst, weten dat in totaal 454 langdurig werkzoekenden in de stad hun recht op een uitkering verliezen. “Naar schatting zullen ongeveer 150 van hen aankloppen bij het OCMW voor een leefloon. Dat vormt een zware uitdaging voor de lokale sociale diensten, zeker in een stad met een relatief hoog aantal werkzoekenden.”
Om die toestroom op te vangen, werden in november 2025 al twee extra maatschappelijk werkers aangeworven. Toch wordt verwacht dat bijkomende versterking nodig zal zijn, zowel bij de sociale dienst als bij de administratie.
Activering blijft sleutel
Tijdens de gemeenteraad van juni 2025 werd al benadrukt dat begeleiding naar werk cruciaal blijft. In 2024 slaagde het OCMW erin om 123 leefloners te laten doorstromen naar de reguliere arbeidsmarkt. Die activering blijft ook in de komende jaren een absolute prioriteit.
Met de verwachte sterke toename vanaf het voorjaar en zeker tegen de zomer, staat het OCMW van Geraardsbergen voor één van de grootste sociale uitdagingen van de voorbije jaren.
Julien Borremans







