LUSTRUM EXPO A.A.P. 2026 ‘De Andere Blik & Authenticiteit in de Kunst’

Voor de vijfde maal op rij en daarmee wordt het een lustrumeditie, organiseert het Actueel Art Platform (A.A.P.) een expo met actuele kunsten in Ninove. A.A.P. is een kunstplatform dat zich specifiek richt op de bevordering van de ‘Hedendaagse, Actuele Kunsten’ met professionele, gevestigde waarden en aanstormend talent, jong en minder jong, afkomstig uit heel Vlaanderen, Brussel, en Wallonië. De verbinding van alle kunstvormen moet Ninove en het Denderland op een positieve manier op de kaart van de Actuele Kunsten plaatsen. Maar ook vice versa, de Actuele Kunsten naar Ninove en het Denderland brengen, ook voor de inwoners die zich niet zo gemakkelijk verplaatsen naar de grootsteden en hen toch willen laten genieten, kennis te laten maken en vertrouwd te worden met de actuele kunsten. Want dergelijke expo’s worden meestal getoond in de grootsteden.

Het thema van deze vijfde expo van het A.A.P. is een krachtig pleidooi voor de rasechte autonome kunstenaar en de noodzaak van de andere blik. In een wereld die overspoeld wordt door massaproductie, digitale filters, kunstmatige intelligentie en parasitaire toe-eigening is die andere blik een krachtig statement. Het trekt de aandacht naar de unieke, subjectieve beleving van het creatieve brein en de eigen doorleefde verbeelding die zich voedt met de wereld. Deze conceptuele scheppingskracht krijgt vorm in de praktijk van de kunstenaar, waar pure waarachtigheid de enige bron is van authenticiteit. Het bevestigt dat autonome kunst ontstaat uit een doorleefde, menselijke visie die niet te kopiëren valt.

Hiervoor nodigde kunstenaar/kunstcurator Hilde NIJS 24 topkunstenaars uit, afkomstig uit alle windstreken, om in Ninove hun werk te tonen.

De deelnemende kunstenaars zijn:

Nick Andrews – Leyla Aydoslu – Nicolas Baeyens – Stijn Bastianen – Fred Bervoets – Yannick Carlier – Guy Cleuren – Bert Danckaert – Ronny Delrue – Joke Derycke – Freddy De Vierman – Marleen Dewulf Karin Hanssen – Lieven Herreman -Tom Liekens – Benny Madalijns – Herman Maes – Nadia Naveau Hilde NIJS – Veerle Michiels – Erik Van de Mert – Frieda Van Dun – Marilou van Lierop – Jonas Vansteenkiste – Anna Verbiest.

De vernissage is op vrijdag 23 oktober om 20 uur met “Niet Kijken naar het Niets”, een licht absurdistisch geladen performance van doctor in de letteren en wijsbegeerte, Benny Madalijns, en dirigent-musicus, Rik Ghesquière. Feestelijke opening door Werner Somers, schepen van Cultuur, gevolgd door receptie en preview. Toegang gratis.

De finissage is op zondag 15 november 2026 om 16 uur: Première ‘A Journey around the World’, dat buiten het klassieke concertformaat valt, is een multimediaal spektakel gebracht door Françoise Van Hecke die in samenwerking met Pascal Coppé soundscape, elektronische muziek en videobeelden op groot scherm arrangeert en componeert. Het wordt gebracht als een combinatie van klassieke zang met hedendaagse technologie, improvisatie en multimedia. Vrije Toegang

De expo is vrij toegankelijk van 24 oktober tot 16 november, op woensdag, donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag van 14 tot 18 uur in de Liberale Kring, Dreefstraat 16, 9400 Ninove