60-jarigen werden uitgenodigd door de Senioren Adviesraad en de gemeente Brakel

Gisterenavond werden de 60- jarigen uitgenodigd door de Seniorenadviesraad (SAR) in Brouwerij De Graal Voor een uiteenzetting door vz Eric Van Steenberge. Waarnemend burgemeester Marleen Gyselinck en titulair burgemeester Alexander De Croo namen eveneens het woord.

Er werd genoten van drank, hapjes en muziek.

Eric Van Steenberge: “Als voorzitter en in naam van het voltallige dagelijks bestuur van de SAR en het college van burgemeester en schepenen , heet ik jullie allen van harte welkom. We zijn met 102 ingeschreven, dus we kunnen het alweer een succes noemen.

De missie van een SAR bestaat erin om een cruciale rol te vervullen bij inspraak en participatie van ouderen. Het is de bedoeling dat wij onze wensen en noden tot bij het gemeentebestuur brengen, zodat de 55 plussers op een kwaliteitsvolle en actievere manier ouder kunnen worden, zowel op sociaal, psychisch en lichamelijk vlak.

Het dagelijks bestuur van de seniorenadviesraad bestaat uit een afgevaardigde van onze seniorenverenigingen actief binnen onze gemeente (zijnde: Arno De Taeye voor Neos en tevens ondervoorzitter SAR, Alain Vandendooren voor S-plus, Marleen Aubeeck voor Vief, Jacques Lenvain voor CDV senioren en tevens secretaris van de SAR en ikzelf, Eric Van Steenberge voor Okra en tevens voorzitter van de SAR) en evenveel verkozen onafhankelijken (zijnde: onze penningmeester Marie Marleen Haegeman en de bestuursleden Public relation: Robert Godijn, Christine Hoeckman en Anny Labeau)

 

Het is ook mijn taak en plicht om kort onze seniorenverenigingen voor te stellen:

Neos Brakel-Lierde: Neos staat voor NEtwerk van Ondernemende Senioren. Het clubbestuur van Neos Brakel is een hecht team van “jonge” senioren die vol enthousiasme activiteiten willen organiseren voor haar leden. Vriendschap, ontspanning en cultuur vormen de rode draad in hun beleid.

Okra Brakel( trefpunten Nederbrakel-Opbrakel-Everbeek 22 en Zegelsem-. Okra staat voor OPEN: alle 55-plussers welkom!, KRISTELIJK: evangelische waarden; RESPECTVOL: naar elkaar, samenleving, en ACTIEF: actief in het leven + actie voor belangen van 55-plussers

S-plus: De vereniging voor plussers met pit – Een seniorenvereniging met een bruisend aanbod waar samen zijn centraal staat.

VIEF: Vief is een sociaal-culturele organisatie voor 60-plussers. Vief staat voor actief, levendig, kras en pittig.

CD&V senioren : CD&V – Senioren vormen de brug tussen de vele senioren en de partij. Zij vertolken er de verzuchtingen die ze dagelijks opvangen en vertalen die naar de partij en de politiek toe.

Samana: Samana is een vereniging van én voor mensen met een chronische ziekte of zorgnood, hun mantelzorgers en vrijwilligers.

Een succesvol lokaal ouderenbeleid begint met oog voor diversiteit. Want zowel in leeftijd als in levenssituatie lopen ‘senioren’ sterk uiteen. Van de engagementen die ze opnemen, over de kansen en kwetsbaarheden die ze ervaren, tot de cultuur en de netwerken waar ze deel van uitmaken en hun uiteenlopende competenties. Iedereen krijgt er de kans om hier actief aan deel te nemen, door te blijven participeren en zich te ontplooien. Drempels moeten worden weggenomen en waar nodig moet ondersteuning voorzien worden. Daarbij komt, wat je investeert in een leeftijdsvriendelijke gemeente, de actieve bevolking van nu zijnde de senioren van morgen, ten goede komt.

In aanloop van de gemeenteraadsverkiezingen op 07 oktober 2024 hebben wij , als seniorenadviesraad, een memorandum opgesteld en overgemaakt aan alle politieke partijen hier in Brakel. De input van de resultaten van onze drie georganiseerde denkmomenten “Bepaal je

eigen verhaal – de toekomst van de ouderenzorg ” en de enquête “leeftijdsvriendelijke gemeente” zijn de fundamenten van ons memorandum. Het omvat zes speerpunten, nl

– Geef ouderen een structurele stem in het lokaal beleid

– Transformeer de lokale omgeving tot een gezonde, toegankelijke en verbindende ruimte

– Garandeer een sterk lokaal zorgbeleid

– Ontwikkel een levensloopbestendig lokaal woonbeleid

– Zet extra stappen in de strijd tegen armoede

– Maak werk van een digitaal inclusieve samenleving

Het is nu aan de nieuw samen te stellen seniorenadviesraad om dit alles te vertalen naar het op te stellen beleidsplan 2025-2031. En daarvoor hebben we nieuwe leden nodig in onze raad! Wie zich geroepen voelt om hier aan mee te werken, mag mij of één van de leden van de huidige raad, steeds contacteren. Een speciale oproep zal ook nog verschijnen in het infoblad van de gemeente Brakel in januari 2025. En ik hoop uit het diepste van mijn hart dat er zich enkele nieuwe vrijwilligers aanbieden. We hebben ze echt nodig zodat we kunnen blijven participeren in het gemeentelijk beleid hier in Brakel.”