Vooruit Zottegem wil actieplan tegen menstruatiearmoede in de sport: “Mag geen belemmering zijn”

Vooruit-raadslid Yana Giovanis vraagt aandacht voor menstruatiearmoede in de sport. Samen met partijgenoot en raadslid Kurt De Loor pleit ze voor een actieplan dat het taboe moet doorbreken.

“Menstruatiearmoede blijft een gevoelig onderwerp.  In school, in de jeugdbewegingen, maar ook in de sportclubs. Ongeveer 40% van de sporters in Vlaanderen menstrueert, maar praten over menstruatie in sportclubs blijft vaak een taboe. Dit kan leiden tot schaamte, fysiek ongemak en mentale drempels, waardoor sommige sporters zich minder op hun sport kunnen focussen of zelfs afhaken”, zegt Yana Giovanis. éOm dit probleem bespreekbaar te maken en aan te pakken, heeft Rebelle vzw, met financiering van het Agentschap Binnenlands Bestuur (ABB), de campagne ‘Sport [regels]: Maak menstruatie bespreekbaar’ gelanceerd. Het is tijd dat we het taboe rond menstruatie doorbreken en een veilige en ondersteunende omgeving creëren voor alle sporters. Menstruatie mag geen belemmering vormen voor sportdeelname en we moeten ervoor zorgen dat iedereen zich comfortabel en gesteund voelt in onze Zottegemse sportclubs.  Het is belangrijk dat we als samenleving openlijk over menstruatie kunnen praten en de nodige stappen ondernemen om dit onderwerp bespreekbaar te maken. Dit is een kwestie van gelijkheid en respect. Vandaar dat we de campagne van Rebelle vzw en het Agentschap Binnenlands Bestuur ook moeten uitrollen in Zottegem.”

“Vooruit Zottegem zal het actieplan voorleggen op de volgende gemeenteraad en stelt hierin voor dat het stadsbestuur actie onderneemt om het taboe rond menstruatie in sportclubs te doorbreken en doet daartoe een aantal concrete voorstellen.”, vult Kurt De Loor aan. “Een sensibilisatiecampagne in samenwerking met Rebelle vzw zorgt ervoor dat trainers, clubverantwoordelijken en sporters geïnformeerd worden over het belang van het bespreekbaar maken van menstruatie. Tevens kunnen workshops en trainingen worden georganiseerd. Hierbij kunnen o.a. praktische tips voorgesteld worden en kan voorzien worden in gratis menstruatieproducten en menstruatievriendelijke sportkledij.  En we stellen ook voor om een vertrouwenspersonen of menstruatiecoach te voorzien voor sportclubs. Vooruit stelt hun actieplan voor op de gemeenteraad van 17 februari ’25.”

Menstruatiearmoede is een onderwerp dat Yana Giovanis sinds de start van haar mandaat als gemeenteraadslid in 2019 regelmatig op de radar van het stadsbestuur heeft geplaatst. “Sindsdien zijn er verschillende inspanningen geleverd door verschillende actoren in Zottegem, zoals het voorzien van menstruatiemateriaal op alle secundaire scholen in Zottegem en het pilootproject ‘O.M.G.’ (Ons Maandelijks Gedoe).  Vooruit wil dat hierin nog verdere stappen worden gezet”, geeft ze nog mee.