Discussie over de verhoging presentiegelden in Zwalm tijdens de gemeenteraad

Oppositie grotendeels  tegen verhoging tijdens gemeenteraad deze avond

Zoals gebruikelijk bij het begin van elke legislatuur, dienen we een nieuw huishoudelijk reglement voor de gemeenteraad vast te stellen. Als basis werd alvast het huishoudelijk reglement van de vorige legislatuur gehanteerd. Hoewel wij gehoopt hadden dat er een consensus kon gevonden worden waarbij de fracties elkaar zouden vinden, mochten wij van de drie oppositiepartijen helaas geen gedeeld standpunt omtrent de presentiegelden ontvangen vertelt burgemeester Matthijs Verschraegen.

“Vanuit de gemeente wensen wij elk raadslid naar verdienste te honoreren. Wij stellen vast dat de presentiegelden, die sedert 2007 onveranderd, zélfs niet geïndexeerd (reële index ligt op 57%), bleven (150,00 euro bruto), niet langer beantwoorden aan de reële inzet hetwelk van elk raadslid mag verwacht worden. Ook het standpunt van de VVSG is hieromtrent duidelijk: “Voor het geld moet je zeker niet in de lokale politiek gaan. De zitpenningen moet je eerder als een symbolische vergoeding zien. Het presentiegeld vergoedt de uren die je doorbrengt tijdens de zitting. Maar dat is slechts een klein aspect van het werk. Raadslid ben je 24 op 24, zeven op zeven. Je moet tussen de mensen staan, naar activiteiten gaan, signalen van de burgers capteren. De verloning is echt niet hetgene dat de raadsleden het meest motiveert.”

De Vlaamse decreetgever voorziet in een maximumbedrag van 260,00 euro per zitting per raadslid. Uit een recent onderzoek van het Nieuwsblad blijkt dat 60% van de Vlaamse gemeenten het maximum toekennen (cijfers vorige legislatuur). Zwalm was hierbij bij de laagste, zeker bekeken in de ruime regio. Na vandaag honoreren we een bedrag dat bruto slechts op 75% van het maximum ligt.

Ook het standpunt van minister van binnenlandse aangelegenheden Crevits, treedt ons hier bij: “De financiële waardering is te laag, als je puur kijkt naar het werk dat de raadsleden verrichten voor de gemeenschap. De mogelijkheden om daar iets aan te doen, wil ze alvast binnen de regering bekijken.”

De Zwalmse meerderheid heeft nog maar drie maanden de touwtjes in handen, maar zorgt er nu al voor dat ze zichzelf royaal bedient. De presentiegelden per gemeenteraad worden verhoogd van 150 euro naar maar liefst 200 euro per zitting – een stijging van meer dan 30%. In tijden waarin iedereen de broeksriem moet aanhalen, kiest de meerderheid ervoor om zichzelf een forse loonsverhoging toe te kennen.

Oppositie grotendeels tegen

Francia Neirinck: “Wij van voorZwalm zijn tegen deze verhoging. Dit hebben we vooraf expliciet en schriftelijk laten weten. Dit is een beslissing van de meerderheid, waar we fel tegen gekant zijn.”

De absolute klap op de vuurpijl? De gemeenteraadsvoorzitter, die dit punt vooraf besprak met de fracties en beweerde dat het enkel zou doorgaan als iedereen akkoord ging. Dit was een regelrechte leugen. De verhoging werd er desondanks doorgeduwd en laat net hij dubbele presentiegelden opstrijken: 400 euro per gemeenteraad!

“Dit alles toont nog maar eens waar de prioriteiten van deze meerderheid liggen: zichzelf verrijken terwijl de Zwalmse burger het steeds moeilijker krijgt. Terwijl de energiefacturen stijgen, de koopkracht onder druk staat en veel gezinnen moeten besparen, vindt dit nieuw bestuur het blijkbaar een goed idee om zichzelf een extra financiële opsteker te gunnen. Dit is schaamteloos zakkenvullen en een kaakslag voor elke Zwalmse inwoner.”

Met voorZwalm verzetten we ons met klem tegen deze zelfbediening en roepen de meerderheid op om hun fatsoen terug te vinden. “De middelen van deze gemeente zijn er voor de inwoners, niet voor de portefeuilles van politici.”

N-VA Zwalm zegt duidelijk NEEN tegen de verhoging van de zitpenningen.

Het nieuwe bestuur van Zwalm wil al onmiddellijk de zitpenningen verhogen. Vanuit de N-VA fractie hebben wij  overduidelijk TEGEN de verhoging van die zitpenningen gestemd vertelt Peter Van Den Haute.

“Het is voor ons ongehoord dat in tijden waarin vanuit de overheden serieuze inspanningen worden gevraagd aan de burger hier in Zwalm de nieuwe bestuursploeg al onmiddellijk een verhoging van de eigen zitpenningen wil laten goedkeuren.

Bij N-VA zijn wij van het principe dat je als politici een voorbeeld moet zijn. Wij slanken de overheid af op federaal en Vlaams niveau, dus gaan wij al zeker niet mee in dit voorstel waarbij het nieuwe OVLD Samen Sterk kartel de zitpenningen wil optrekken.”

Opvallend was dat Zwalm aan Zet het voorstel wel steunde

Reactie Angélique De Clercq (fractieleider Open Vld – Samen Sterk)

Het is jammer dat de oppositie deze blijk van waardering, voor raadsleden, dewelke de hoeksteen vormen van onze lokale democratie, zowel uit de meerderheid als de oppositie, aangrijpt voor populistische uitspraken.

voorZwalm en N-Va namen de verhoging op de korrel, maar vergeten blijkbaar dat nota bene hun uittredende burgemeester en schepenen onlangs een uittredingsvergoeding hebben aangevraagd. Het snoeien in deze excessen zou er pas echt toe bijdragen dat de inwoners het zogenoemde geloof in de politiek terugkrijgen.

Zoals geweten zullen de mandatarissen van Open Vld Samen Sterk zich engageren om deze onkostenvergoeding terug te spenderen binnen onze lokale gemeenschap.”

NVDR Bij nazicht zien we dat de Open Vld burgmeester tot 2018 eveneens een uittredingsvergoeding heeft aangevraagd!