Lierde, 31 maart 2025 – De gemeenteraad van Lierde lokte maandagavond een opvallend grote opkomst op de publieke tribune. Talrijke inwoners, vermoedelijk vertegenwoordigers van diverse Lierdse verenigingen, waren aanwezig om punt 12 op de agenda te volgen. Dit punt betrof de goedkeuring van een nieuw huishoudelijk reglement voor de gemeentelijke adviesraden, een onderwerp dat al voor flink wat beroering had gezorgd.
Vooral twee bepalingen in het reglement liggen onder vuur. Ten eerste zou het voortaan niet langer toegestaan zijn dat personen van buiten Lierde zetelen in de kernbesturen van de adviesraden. Daarnaast zijn er binnen sommige raden ook wat bedenkingen bij de intentie van de gemeente om spaarpotjes die sommige ze door de jaren heen hebben opgebouwd, gedeeltelijk af te romen. De verwachting was dan ook dat dit agendapunt voor stevige discussies zou zorgen.
Tot grote verrassing van velen kwam het echter niet zover. Oppositieraadslid Nina De Smet vroeg, namens haar fractie, een verdaging van het punt op basis van artikel 17 uit het huishoudelijk reglement van de gemeenteraad. Volgens haar had slechts een derde van de gemeentelijke adviesraden de kans gekregen om zich over het voorstel uit te spreken en hun adviezen te formuleren.
De voorzitter van de gemeenteraad schorste de vergadering en het college van burgemeester en schepenen verliet even de raadzaal om te overleggen en beslisten uiteindelijk om in te gaan op de vraag tot uitstel. Hierdoor werd de stemming over het nieuwe huishoudelijk reglement opgeschort, tot zichtbaar genoegen van enkele aanwezigen op de publieke tribune.
Het punt zal dus op de agenda van volgende gemeenteraad geplaatst worden en het is onduidelijk of er tegen dan, eventueel op vraag van sommige adviesraden, nog veranderingen kunnen aangebracht worden.. Zeker is wel dat het debat nog lang niet beslecht is.
Blijkbaar kreeg men niet genoeg van de adviesraden want als bijkomend punt op de agenda was er ook het voorstel van de Lierde Rechtuit-fractie om een Welzijnsraad op te richten. Daar Lierde een goed werkend OCMW heeft dat aan alle noden kan voldoen, wat door de schepen van Sociale zaken en maatschappelijke integratie en voorzitter van het BCSD Antoine Van de Maele terdege uit de doeken werd gedaan, zag de meerderheid het nut en de meerwaarde van zulke raad niet in en werd het voorstel met 5 stemmen voor en 12 tegen verworpen.