Het is een clichébeeld: jongeren van vandaag, constant met hun neus in een scherm, verslaafd aan TikTok-dansjes en vluchtige trends. Maar in Zottegem doorbreken de zesdejaars van het OLVC dit stereotype met een indrukwekkend engagement dat verder reikt dan de digitale wereld. Deze moedige jongeren tonen een diepgewortelde betrokkenheid bij de complexe gebeurtenissen die de wereld opschudden, en ze werpen een kritische blik op het verleden en heden. Ze durven op te komen voor de slachtoffers van conflict en honger, met een bijzondere nadruk op de schrijnende situatie in Gaza. Hun strijdvaardigheid en empathie maken hen tot een lichtend voorbeeld in een wereld die vaak verblind lijkt door polarisatie.
De katalysator voor dit ontwaakte bewustzijn was de ontmoeting met Anke, een oud-leerlinge van de school, en haar echtgenoot Basel. Basels verhaal, dat van een journalist uit de Palestijnse bezette gebieden, raakte de leerlingen tot in het diepst van hun ziel. Zijn leven, getekend door beperkte rechten, constante onzekerheid en de dagelijkse confrontatie met conflict, bood de jongeren een rauwe en onverbloemde inkijk in een werkelijkheid die ver afstaat van hun eigen belevingswereld. Basel, geboren als vluchteling in een VN-kamp in Gaza, leeft en ademt de context waarover hij bericht. Zijn ervaringen met stroomuitval, de onmogelijke strijd om te studeren en de verspreiding van zijn familie over de wereld, confronteerden de leerlingen met de harde waarheid. Deze confrontatie legde de vinger op de zere plek: leert de mens wel iets uit het verleden? Historische lessen over vervolging, zoals die van de Joodse bevolking, lijken te worden vergeten terwijl nieuwe vormen van lijden zich ontvouwen. Maar deze zesdejaars tonen zich moedig in hun bereidheid om deze complexe materie te omarmen en erover na te denken.
De schaduw van 7 oktober 2023 en de nasleep ervan ligt zwaar op de maag. De Joodse bevolking is nog steeds niet bekomen van de aanslagen en leeft in angst voor nieuwe aanvallen. Tegelijkertijd staan de leerlingen stil bij het immense lijden van de Palestijnse bevolking in Gaza, die onder bombardementen en nu ook door honger sterft. Basels broer Abood en zijn familie, wonend in het Jabalia-kamp, waren getuige van de gruwelijke bombardementen na 7 oktober. De onmogelijkheid om Gaza te verlaten en de mislukte pogingen om Aboods familie op tijd in veiligheid te brengen, onderstrepen de acute noodzaak van actie en bewustzijn. Deze zesdejaars kiezen er heel bewust voor om zich niet te laten meeslepen in de toenemende polarisatie rond het conflict.
Hun standpunt is duidelijk en krachtig: “Wij staan aan de kant van de burgerslachtoffers,” aldus Lina, Emma en Felix. Ze erkennen dat er twee kanten aan elk verhaal zijn, maar benadrukken dat het menselijk leed, ongeacht afkomst, niet langer genegeerd kan worden. Want in een wereld die vaak verdeeld lijkt, kiezen zij voor de menselijkheid.
Als concreet bewijs van hun engagement en moed hebben de zesdejaars van het OLVC een brochure uitgebracht over de gebeurtenissen in Gaza. Deze brochure is te koop voor drie euro, en de volledige opbrengst gaat naar de Palestijnse circusschool. Deze keuze is niet toevallig. Kinderen die opgroeien in Palestina krijgen vaak niet de kans om echt kind te zijn. De circusschool biedt hen een veilige omgeving, een plek waar ze even hun zorgen kunnen vergeten en de vreugde van het spel kunnen ervaren. Het is een symbolische daad die hoop en een sprankje normaliteit brengt in een uitzichtloze situatie. Naast de verkoop van de brochure roepen de leerlingen op tot concrete acties: protesteren om steun te tonen, praten met Palestijnen om hun verhalen te horen, relevante sociale media-accounts volgen en delen, boeken lezen, hulporganisaties steunen, zichzelf onderwijzen en kennis doorgeven, en bewust kopen. Bovenal moedigen ze iedereen aan om te blijven luisteren en empathie en mensenrechten los te koppelen van politieke overtuiging. Dit indrukwekkende project toont de diepgang van de leerlingen van OLVC Zottegem. Lerares Bernadette Caron heeft de klas ingeschreven voor de wedstrijd en hen hierin volledig ondersteund. Het “Gaza magazine” zelf is echter puur de verdienste van de klas, een bewijs van hun initiatief en doorzettingsvermogen. Het initiatief van deze zesdejaars bewijst dat de jonge generatie van Zottegem verder kijkt dan hun eigen leefwereld en durft op te komen voor rechtvaardigheid, zelfs in de meest complexe internationale conflicten. Ze bewijzen dat ware betrokkenheid geen leeftijd kent, en dat hoop kan bloeien zelfs in de meest duistere tijden.