Burgerbeweging Zin in Zottegem (ZiZo) laat weten tijdens de gemeenteraad de Zottegemse meerderheid te zullen bevragen over de besparingen bij De Lijn.
‘De aangekondigde besparingen bij De Lijn, die ingaan vanaf 1 juli 2026, zorgen voor grote ongerustheid in de regio Vlaamse Ardennen. Vooral landelijke gemeenten en pendelsteden zoals Zottegem dreigen zwaar getroffen te worden’, klinkt het vauit ZiZo. “Concreet verdwijnen of verminderen verschillende buslijnen en ritten: weekendritten worden geschrapt, extra marktritten verdwijnen, het aanbod tijdens schoolvakanties wordt afgebouwd en frequenties gaan omlaag. Zo verdwijnt het zaterdagaanbod op lijn 45 tussen Wetteren en Zottegem. Ook de extra marktrit op lijn 208 tussen Zottegem en Ronse wordt afgeschaft. Op lijn 207 tussen Zottegem en Brakel komt er tijdens vakantieperiodes zelfs helemaal geen aanbod meer. Volgens De Lijn worden deze ingrepen deels opgevangen via “Vervoer op Maat”, maar in de praktijk is dit systeem vandaag nog onvoldoende uitgebouwd om het wegvallende reguliere aanbod te compenseren. Voor de langere termijn wordt verwezen naar “Mobility as a Service” (MAAS), waarbij publieke en private vervoersmiddelen geïntegreerd worden. Dat klinkt veelbelovend, maar blijft voorlopig toekomstmuziek.”
“Dit roept fundamentele vragen op: Hoe kan men spreken over basisbereikbaarheid terwijl tegelijk wordt bespaard op het bestaande openbaar vervoer? Is onderzocht waarom bepaalde lijnen minder gebruikt worden? En is afbouw wel de juiste reflex, in plaats van gerichte investeringen en verbeteringen? Zottegem is een uitgesproken pendelgemeente. Voor vele inwoners is betrouwbaar openbaar vervoer geen luxe, maar een noodzaak om naar werk, school of zorg te geraken. Als we echt werk willen maken van duurzame mobiliteit en minder autoverkeer, dan moeten we het openbaar vervoer versterken — niet verzwakken. Wij vragen dan ook op de eerstkomende gemeenteraad dat onze vertegenwoordiger binnen de vervoersregio Vlaamse Ardennen met aandrang informeert naar de onderliggende motivatie van deze besparingen, én aandringt op bijkomende maatregelen of bijsturingen van het huidige plan. Basisbereikbaarheid mag geen hol begrip worden. Investeren in openbaar vervoer is investeren in leefbare dorpen, bereikbare steden en een duurzame toekomst.”
Lees ook







