Op zaterdag 23 mei 2026 herdenken de lokale besturen van Oosterzele en Wetteren, de Koninklijke Verbroedering 6 de Liniebataljon vzw en de Koninklijke Vereniging 5 de Linie Regiment vzw, de Slag om Gijzenzele / Kwatrecht. 86 jaar geleden, in mei 1940 brak de hel los in Gijzenzele en Kwatrecht.
De strijd om de herinnering eraan, of de lessen die we er al dan niet uit kunnen uittrekken, is in Gijzenzele en Kwatrecht nog niet voorbij. De lokale besturen van Oosterzele en Wetteren vinden het belangrijk dat de Slag herdacht wordt en de helden worden geëerd. Met plechtigheden (bloemenhulde, toespraken, last post, nationale hymne,…) aan het monument Mariagaard Kwatrecht (10 u) en aan het monument kerk Gijzenzele (11 u 15) wordt de Slag om Gijzenzele en Kwatrecht piëteitsvol herdacht. In Gijzenzele wordt de plechtigheid opgeluisterd door de fanfare ‘Voor God en Vlaanderland’ Scheldewindeke.Elk jaar opnieuw brengt men in Kwatrecht en Gijzenzele hulde aan de piepjonge soldaten die er sneuvelden.
De gebeurtenissen op 19, 20 en 21 mei 1940 blijven 86 jaar later nog altijd in het collectieve geheugen hangen. WO II had een grote invloed op de Gijzenzeelse en Kwatrechtse samenleving. De herinnering aan de gruwel, zeg maar de hel, blijft in Gijzenzele met het oorlogsmuseum en de Halve Maanroute in het geheugen liggen. De Tweede Wereldoorlog was in Gijzenzele en Kwatrecht een oorlog die drie bangelijke dagen werd uitgevochten. Als je ziet welke impact WOII heeft gehad op onze samenleving, op onze normen en waarden, dan kun je toch niet indenken dat men zou ophouden met de herdenking van de Slag om Gijzenzele en Kwatrecht. Drie dagen bulderden de kanonnen in Gijzenzele en Kwatrecht. De Duitse aanvalsplannen voorzagen een snelle opmars.
De gebeurtenissen op 19, 20 en 21 mei 1940 blijven 86 jaar later nog altijd in het collectieve geheugen hangen. WO II had een grote invloed op de Gijzenzeelse en Kwatrechtse samenleving. De herinnering aan de gruwel, zeg maar de hel, blijft in Gijzenzele met het oorlogsmuseum en de Halve Maanroute in het geheugen liggen. De Tweede Wereldoorlog was in Gijzenzele en Kwatrecht een oorlog die drie bangelijke dagen werd uitgevochten. Als je ziet welke impact WOII heeft gehad op onze samenleving, op onze normen en waarden, dan kun je toch niet indenken dat men zou ophouden met de herdenking van de Slag om Gijzenzele en Kwatrecht. Drie dagen bulderden de kanonnen in Gijzenzele en Kwatrecht. De Duitse aanvalsplannen voorzagen een snelle opmars.De geschiedenisboeken maken er weinig of geen gewag van, de Duitsers kregen veel tegenstand in Gijzenzele en Kwatrecht. Uit de verslaggeving van majoor en commandant Desprets blijkt de afschuwelijke gruwel. Dat de hel losbarstte blijkt uit het naslagwerk ‘Slechts drie dagen hebben de kanonnen gebulderd’. De bewoners van Gijzenzele en Kwatrecht moesten vluchten voor het geweld. Pas toen van hogerhand het bevel kwam zich terug te trekken, verlieten de vijfde en zesde linie de stellingen van het ‘Bruggenhoofd Gent’. Het lokaal bestuur Oosterzele biedt na de herdenkingsmomenten een receptie aan in de Sint – Bavokerk van Gijzenzele. Je kan ook deelnemen aan een lunch in ’t Hof van Orange. (marcel van de vijver, foto’s danny de lobelle).







