Een erkenning op wereldniveau
We gingen graag in op de uitnodiging van schepen van cultuur Mia Waterloos om kennis te maken met het werk van aquarellist en tekenaar Guy Gruwier uit Scheldewindeke. In zijn atelier in de Korte Streekt, 24, worden we door de kunstenaar Guy Gruwier en zijn vrouw Greta Verdonck bijzonder hartelijk en warm onthaald. We zien meteen een aantal prachtige werken van de talentrijke 



Guy Gruwier. Opvallend in zijn werk: licht, kleur, fraaie natuurlandschappen. Zo te zien, Guy Gruwier ademt kunst én creativiteit. Gaat zo in zijn kunst op dat het een belangrijke rol speelt in zijn leven. Vakmanschap is meesterschap. Het schaamrood stijgt ons naar de wangen. We hadden nog nooit gehoord van Guy Gruwier. Hoog tijd voor een kennismaking. Het werd een fijne ontmoeting met Guy en Greta, die eveneens een begaafde aquarellist is. Schepen Mia Waterloos beloofde om lokale kunstenaars meer kansen en zichtbaarheid te geven, en dat wil ze waarmaken. ‘We zijn bijzonder trots op de prestaties van Guy, die we enkele maanden geleden leerden kennen als een geïnspireerd en innemend lokaal talent. We zetten hem hier graag extra in de kijker. Het betekent ook een opstap naar het ‘Ki(c)K – project (Kunstenaar in de Kijker), dat we komend voorjaar lanceren en waarmee we periodiek in het gemeentelijk infozine één of meerdere kunstenaars in de kijker willen zetten om zo een extra creatieve ‘ki(c)k te geven aan zijn of haar oeuvre. En dat is nog maar een begin, er staan nog meer kunstzinnige projecten op stapel’, speechte de immer enthousiaste en goedgeluimde schepen Mia Waterloos. ‘En we hebben geweldig nieuws, Guy is uitgenodigd om als ‘master’ deel te nemen aan de International Watercolour Masters in Engeland in 2026. Hij zal er samen met 65 andere masters uit alle hoeken van de wereld exposeren en er een demonstratie geven. Een erkenning op wereldniveau, een moment van trots voor heel Oosterzele’, verwoordde schepen Mia Waterloos die het woord gaf aan Guy Gruwier. ‘Het is voor mij een hele eer om spontaan te worden uitgenodigd en direct als ‘master’ beschouwd te worden. Waarschijnlijk werd ik sinds geruime tijd gevolgd door het organiserend comité. De uitnodiging kwam als een grote, maar eervolle verrassing. Ik zal er een selectie van mijn werken exposeren en er een demonstratie geven op 21 mei 2026′, vertelt de fiere Guy Gruwier die ook zijn leven en werk schetste. Hij werd geboren in 1963 in Ieper. Schildert meer dan 35 jaar aquarellen. Opvallend in zijn werk: de realistische weergave, die ontstaat door een nauwkeurig gebruik van toonwaarde, kleurdiepte en contrastwerking. Hij stelt geregeld tentoon zowel in België, als in het buitenland. Schrijft artikels voor tijdschriften ‘International Artist’, ‘L’art de l’Aquarelle, ‘Atelier Magazine’. Hij begeleidt ook al vele jaren cursisten – aquarel. Geeft workshops in Nederland, Frankrijk, Italië, Australie en Nieuw – Zeeland. Hij won tweemaal de Gouden Medaille voor Aquarel en de prijs van de jury op het Salon de ‘l’Aquarelle’ in Namen.

Guy Gruwier tekent al in zijn kindertijd. In 1972 zet hij zijn eerste stappen in de Gemeentelijke Tekenacademie van Ieper. Met aquarel kwam hij pas later in contact in de Gemeentelijke Academie in Brasschaat. In eerste instantie blijft zijn kennis van kleuren beperkt. Tot hij in 2000 Robert Wade ontmoet via de ‘Internationale Aquarel Workshops’. Hij leerde hem het gebruik van kleuren te doorgronden om zo tot vibrerende aquarellen te komen. Robert Wade stelde hem voor om een artikel in International Artist te publiceren. De bal ging aan het rollen en Guy werd gecontacteerd door een Australische kunstenfestival in Grafton. Hij deed er een workshop in 2005. Malcolm Sime, een industrieel uit Nieuw – Zeeland met een uitgesproken hart voor de kunst inviteerde hem om naar Nieuw – Zeeland te komen. Het leidde tot een workshop in zijn ‘New Zealand Art Schools’ en aansluitend een scenic tour doorheen Nieuw – Zeeland. Hij heeft heel wat internationale reputatie opgebouwd als aquarel docent en is als lesgever verbonden aan een drietal kunstverenigingen in Oost- en West-Vlaanderen. Hij geeft, bijgestaan door zijn vrouw Greta Verdonck, een aantal succesvolle aquarel cursussen voor gevorderden. Er is grote belangstelling, de cursussen zijn in een mum van tijd volzet. Guy’s thema’s: atmosferische landschappen, in het bijzonder die in en rond de Leiestreek. De Leie, ook de ‘Gouden Rivier’ genoemd, is een onuitputtelijke bron van inspiratie. De overgebleven en verborgen hoekjes van deze rivier zijn voor Guy de Romantiek van de 21 ste eeuw. Ook de Mandelbeek, die uitmondt in de Leie, getuigt op sommige plaatsen van een zelfde verheven schoonheid. Hij raakt steeds meer in de ban van het licht, en de kleuren die de verschillende seizoenen bieden. In uitgepuurde composities gaat hij op zoek naar maximale impact van de essentie van ‘het landschap’. We wensen Guy veel succes op de ‘Internationaal Watercolour Masters in Engeland’. Graag eens werk zien van Guy Gruwier? Neem een kijk op www.watercolour.be. Contact: guy@watercolour.be (marcel van de vijver, foto’s DDL, Didier)







