ZWALM – Na bijna dertig jaar als zelfstandig psycholoog in Zwalm maakt Karim Derijst een nieuwe stap: hij debuteert als romanschrijver. In zijn tuin langs de Latemdreef stelde hij vandaag zondag zijn eerste boek Spreken en zwijgen op de divan voor. De roman is een bijzondere combinatie van fictie en non-fictie, geïnspireerd door ervaringen uit zijn jarenlange praktijk.
“In de roman volgen we verschillende koppels die op zoek zijn naar antwoorden op relatieproblemen, twijfels en hun zoektocht naar geluk”, vertelt Derijst. “Via de gesprekken krijgen lezers niet alleen psychologische inzichten, maar krijgen ze ook een inkijk in wat er zich in het hoofd van de therapeut zelf afspeelt.”
De auteur benadrukt dat de verhalen volledig zijn gefictionaliseerd. “Om deontologische redenen zijn de situaties aangepast en gefictionaliseerd. Toch zullen veel lezers zich erin herkennen. Liefde, verbinding, onzekerheid en de zoektocht naar geluk zijn thema’s waarmee bijna iedereen op een bepaald moment in zijn leven te maken krijgt.”
Publiek kiest favoriete fragment
Tijdens de voorstelling kregen de aanwezigen zes fragmenten uit het boek te horen. Het publiek mocht vervolgens zijn favoriete fragment kiezen. Uiteindelijk haalde het verhaal van Clara en Kenneth het.
“Het gaat om een jonger koppel waarbij opleiding, een goede job, geld en seks – en ontrouw – een belangrijke rol spelen”, licht Derijst toe.
Het fragment maakte meteen duidelijk dat Spreken en zwijgen op de divan niet alleen een psychologisch boek wil zijn, maar ook een roman waarin menselijke relaties en hun vaak complexe dynamiek centraal staan.
Bijna dertig jaar psycholoog in Zwalm
Karim Derijst is afkomstig uit Geraardsbergen, maar woont en werkt inmiddels bijna drie decennia in Zwalm. Vanuit zijn zelfstandige praktijk begeleidt hij dagelijks mensen met onder meer relatieproblemen, burn-outs, depressies, angsten en andere levensvragen.
Daarnaast is hij actief als leerkracht aan het Sint-Jozefinstituut in Wetteren, waar hij onder meer psychologie, pedagogisch handelen en expressie doceert en instaat voor stagecoördinatie.
Die jarenlange ervaring vormt een belangrijke voedingsbodem voor zijn schrijversdebuut. Tegelijk wil Derijst met zijn roman ook laten zien dat achter de professionele rol van een psycholoog een mens schuilgaat met eigen gedachten, twijfels en gevoelens.
Tweede roman al klaar
Met Spreken en zwijgen op de divan lijkt het schrijversavontuur bovendien nog maar net begonnen. Derijst laat weten dat zijn tweede roman inmiddels al klaar is.
Het boek verschijnt bij Good Stuff! Books, de eigenzinnige uitgeverij die in 2019 werd opgericht door journalist en auteur Erik Segers en graphic designer Sigrid Vanhoutte.
Boekvoorstellingen met Bambola
Wie de auteur live aan het werk wil zien, kan de komende weken terecht in Wetteren en Gent. De boekvoorstellingen worden telkens muzikaal omkaderd door Bambola, met Sandra Carota en de volledige bezetting.
Bambola brengt Italiaanse muziek, maar kiest bewust niet voor de klassieke Italo-sound. De groep brengt nummers van onder meer Mina, Patty Pravo, Nico Fidenco en Loredana Bertè. De muziek wordt omschreven als broeierig, rauw, breekbaar en sterk verbonden met bijzondere relaties.
De volgende boekvoorstellingen vinden plaats op zondag 13 september om 14 uur in Kasteel Vilain, Wegvoeringstraat 59a in Wetteren, en op vrijdag 2 oktober om 20 uur in CC Meulestede, Meulesteedsesteenweg 515 in Gent.
Vooraf reserveren kan door 22,99 euro over te schrijven. In de prijs zijn een gesigneerd exemplaar met persoonlijke boodschap, toegang voor twee personen, een kleine attentie, een drankkaart voor vier consumpties en het optreden van Bambola inbegrepen.
Meer informatie en praktische details zijn te vinden via www.psycholoogderijst.be.














